11 Ocak 2010 Pazartesi

PHIL FROST / Duvar Boyu Tuvaller ve çöplükler


Sokaklar sizi sorguya çeker, siz sokakları sorguya çekmeden. Eskidir sokaklar tüm çöplükler gibi çünkü...

Çöpe attığınız bir bavul, bir merdiven ya da bir başka şeyi güzel nesnelere dönüştürmek, Phil Frost' un tutkusu, işi, ünü...Bir beyzbol sopası ne kadar ünlenebilir?

Phil Frost'un boyadığı gençlik rüyalarının sembolü bu sopa yaşadığı ülkenin sınırları dışında en fazla açıklanmaya ihtiyaç duyulanı ve Frost, Beyzbol bana hep çok etkileyici gelmiştir, der.

Ve 18 yaşında enerjisini ressam olmaya yöneltecek kadar idealist, istediğini bilen Frost, geleneğinin ve soyunun bir parçası olarak New York' a taşınır. Ayda 300 dolar kiraya bir bodrum katında yaşamaya başlar.

" Akademinin bana göre olmadığından emindim. Aynen, resim yapmanın, insanın tamamen kendi kendine, ustaların ve profesyonellerin dizginlerinden ve baskılarından uzak kalarak oluşturulması gereken bir disiplin olduğuna, ve bilimin, kendini onu aramaya yeterince adamış herkes için bedava olması gerektiğine inandığım gibi. Tek yapmam gereken kendimi adamaktı."*


Ucuz dükkanlardan alışveriş, müzeler, kütüphanelerde geçirilen koca koca zamanlar...

...Dikkatini çeken her şey Frost ile birlikte bir tek yalnızlığı terk edilmiş ama keyifli bir yolculuğun içinde mavi yakalı bir sendikalı olarak kamyonlarda, gece vardiyalarında giderek topluma yabancılaşarak kendi içine dönmüş, üstelik grafitiyi de kendisine tek arkadaş tutmuş...

Gece yarıları bir başına trenlerde geçen hayatını iş ceketinin içine sakladığı fıstıkezmesi kavanozunun içinde zamk ve sert kıllı bir fırça ve fotokopiyle çoğaltılmış küçük küçük çizimler ile renklendirmiş Frost. Evden işe, işten eve giderken çizimlerini her yere yapıştırmış.

Karşılaştığı Cost ve Revs çok şey öğretmiş Phil Frost' a. Giderek bir ressam olan Frost, çöplükleri karıştırarak buluğu her malzemeyi kullanışlı hale getirmeyi disipliniyle harmanlayarak, tutumluluğu ile bu disiplini sanatı için süreklilik haline getirmeyi başarmış.

Beyzbol sopasıyla yaptığı çıkış ile yeniliğe açık ve meraklı bir izleyici kitlesi Frost' u şimdiki ününe, yani Frost' un emeğine saygı haline gelmiş.

Şimdi Albany' de tozlu bir kasabada yaşıyor Phil Frost. O bir çöp eğitici...Eski bir fabrika binasında topladığı her türlü çöpü eğitip, kullanışlı hale getirmenin özgürlüğünü yaşıyor. Kendini adadığı resim sanatı Phil Frost' a beyzbol sopaları, çöp kovaları, yığınla bavul, merdiven ve duvar boyunda tuvallaer olarak geri dönüyor.

Eğer ki Phil Frost ilginizi çektiyse, çalışmalarının yer aldığı kitap için href="http://www.damianieditore.it/notizie/133" adresine tıklamanız yeterli.


Eski olan ne varsa sizi sorguya çekmeden, gözleriniz Phil Frost'un çalışmalarını sorguya çekmeli... Frost' un sahip olduğu tüm eşyaları, onun eli eşyalarına değmeden önce bir çöpten ibaret çünkü...


* www.bantdergisi.com

Hiç yorum yok: